Nőtt a befektetési alapok vagyona

Mivel január 21-től a már működő pénzpiaci alapokra is alkalmazni kell az új uniós rendelet előírásait, a pénzpiaci alapok nagy része a befektetési politikáját átalakította, így jelentős technikai átrendeződés következett be a pénzpiaci alapok kárára és a kötvényalapok javára. A technikai átrendeződést leszámítva kiemelkedő tőkeáramlás nem történt.   A kötvényalapok vagyona – a pénzpiaci alapok átalakítása […]

Mivel január 21-től a már működő pénzpiaci alapokra is alkalmazni kell az új uniós rendelet előírásait, a pénzpiaci alapok nagy része a befektetési politikáját átalakította, így jelentős technikai átrendeződés következett be a pénzpiaci alapok kárára és a kötvényalapok javára. A technikai átrendeződést leszámítva kiemelkedő tőkeáramlás nem történt.  

A kötvényalapok vagyona – a pénzpiaci alapok átalakítása eredményeként – 48,5 százalékkal 1314,6 milliárd forintra nőtt januárban. Ezen belül is a rövid futamidejű kötvényalapok vagyona 91 százalékkal 933,7 milliárd forintra emelkedett. A pénzpiaci alapok vagyona jelentősen, 73 százalékkal 163,0 milliárd forintra csökkent a már említett átalakítások következményeként. A változás nagyságát jól érzékeli, hogy a likviditási alapok vagyona közel ötödére, 77,8 milliárdra esett vissza.

Az ingatlanalapokba az elmúlt hónapok rekordjai után januárban 11,5 milliárdnyi friss tőke érkezett. A beáramló tőkéhez hozam is kapcsolódott, így összességében 1 százalékkal, 1561,5 milliárd forintra nőtt a kategória vagyona januárban. A vegyes alapoknál januárban 18,3 milliárd forint volt a tőkekiáramlás, a vagyon nagysága 0,7 százalékkal, 963,3 milliárd forintra csökkent, egy hónap alatt. 

A részvényalapokba 2,4 milliárdnyi tőke érkezett és a hozamok is kedvezően alakultak, így összességében a részvényalapok vagyona 5,4 százalékkal 393,1 milliárd forintra növekedett. A tőkevédett alapok esetében hosszú idő után először növekedett a vagyon, 6,7 százalékkal 108,5 milliárd forintra, ami elsősorban egy új alap indulásának köszönhető. Némileg a hozamok is hozzá tudtak tenni a növekedéshez.  

Az abszolút hozamú alapokból januárban 18,7 milliárdnyi tőke távozott, a vagyon nagysága 0,6 százalékkal 931,1 milliárdra csökkent. A hozamok pozitívan alakultak, s ha nem is teljesen tudták kompenzálni a tőkekivonást, de annak mértékét csökkentették. A származtatott alapok esetében a vagyon 5,3 százalékkal 187,0 milliárd forintra nőtt hó végére.

Az árupiaci alapoknál 0,3 milliárdos tőkekiáramlás történt a hónapban, azonban a hozamok kedvezően alakultak, aminek eredőjeként a vagyongyarapodás 11,2 százalékot tett ki, a vagyon 53,0 milliárdra nőtt. Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapoknál az elmúlt hónapban nagyobb tőkebeáramlás volt tapasztalható, s miután a hozamok is kedvezően alakultak, a vagyon nagysága 14,2 százalékkal 427,3 milliárd forintra növekedett.

Fotó: Phongphan / shutterstock.com