McKinsey és a dzsungel, azaz az Év Irodája a Duna-part nyugalmában
Kívül-belül szinte ugyanaz a koncepció valósult meg, vagyis mind a tágabb külső környezet, mind az irodabelső a modern technológiát ötvözi a fenntartható megoldásokkal. Már maga a helyszín is különleges: a BudaPart az egyik legmodernebb, mégis természetközeli városnegyed-fejlesztés a fővárosban. A díszletek is pazar lehetőségeket kínálnak, hiszen a Lágymányosi-öböl a Duna mentén felüdülést kínál a látogatók, a lakók és az itt dolgozók számára, miközben hatalmas zöld park szegélyezi az épületeket.
Ezt az életérzést a tervezők a falakon belül, vagyis az irodában is kamatoztatták, ahol a modern technológiai elemek keverednek a zöld megoldásokkal. A koncepció az volt, hogy olyan tereket hozzanak létre, amelyek barátságos, világos színekkel és felületekkel támogatják a hatékony munkavégzést, miközben különleges módon a dizájn a japán minimalizmus és a skandináv funkcionalitás stílusjegyeit ötvözi.
A munkahely két alapvető zónára oszlik: a dzsungel ihlette térre és az irodaterületre, amelyek tökéletes egyensúlyt teremtenek a munka és a pihenés között. Az egyes területeket az ázsiai kultúra és különböző térségei inspirálták. Így alakították ki a tárgyalókat és breakout területeket, amelyek nevei is beszédesek, hiszen többek között olyan elnevezésekkel találkozhatunk, mint Paradise Cafe, Zen Himalaya, Monkey Forest vagy éppen Deep in the Jungle.
A „dzsungeles” terek az iroda különleges színfoltjai, hiszen szinte élethűen jelképezik a természetes környezetet beltéri kertekkel, buja zöld növényekkel és rengeteg fa felülettel, hogy a dolgozók pihenését és feltöltődését szolgálják. A „technokratikus” irodatereknél pedig a funkcionalitás dominál, vagyis a hatékony munkavégzést támogatják letisztult vonalakkal, minimalista dizájnnal és semleges színpalettával.
A munkahely különleges helyisége a több mint száz négyzetméteres „Leap lab”, ahol kisebb kutatási projektek valósulhatnak meg. Itt a dizájn a hagyományos és a modern elemeket ötvözi írható táblákkal, laborasztalokkal és fejlett technológiai berendezésekkel. Szintén egyedi tér az auditórium, vagyis a Cafe rice fields, ahol nagyobb rendezvények, képzések és bemutatók bonyolíthatók le akár 100 fő befogadásával. De ne feledkezzünk meg a két kültéri teraszról sem, ahol egyrészt például grillezésre nyílik lehetőség, vagyis maximálisan a közösségi kikapcsolódás helyszíne, másrészt pedig a szabadban dolgozni is lehet.
A rugalmas munkaállomások az alkalmazottak eltérő igényeit elégítik ki, így egyéni, fókuszált munkavégzéshez alkalmas irodák és phone bokszok állnak rendelkezésre, emellett a tárgyalók és az open office-ok a kollaborációt segítik. Összességében a dizájn növeli a termelékenységet, az együttműködést és a kreativitást, miközben egyedi élményeket kínál az alkalmazottak számára.
A fenntarthatóság, szinte mondanunk sem kell, ma már alaptényező az ingatlanpiacon, így a McKinsey & Company számára is kulcsfontosságú volt a kialakítás során. Ennek az elkötelezettségnek a bizonyítéka, hogy a projekt Magyarországon az első, amely LEED Platina fokozatot kapott a Commercial Interiors kategóriában.
Az Év Irodája verseny szakmai zsűrijének értékelése szerint a tér egészét áthatja a nyugalmat sugárzó japandi stílus, amelyet finoman kiegészítenek a dzsungel motívumai. Külön figyelmet fordítottak a különböző időzónákból érkező kollégák alvási szükségleteire, továbbá kialakítottak egy baba-mama szobát, valamint két alvókuckót.
Az ergonómia és a fenntarthatóság mellett a dolgozók jóllétét is magasabb szintre emelték. További fenntartható megoldás, hogy a régi iroda kedvelt részeit egy elegánsabb környezetbe integrálták. Az exkluzív edzőterem, a zeneszoba, a kert és kantin olyan terek, amelyek bár más irodákban is megtalálhatóak, de itt kiemelkedő színvonalon valósították meg tanúbizonyságot téve arról, hogy a vállalat a dolgozói jóllétet alapvető értéknek tekinti.
Tervezők:
Belsőépítészeti tervezés: Capstone Management Kft.
Vezető tervezők: Bányai Norbert, Farkas Anett
Építész munkatársak: Csizik Petra, Csordás Éva, Farkas Fruzsina, Fehér Csilla, Szücs-Tassy Karina, Tóth-Kispál Emőke
Világítás tervezés: Solinfo-Tóth Richárd
LEED szakértő: Dr. Harmathy Norbert, Harmathy Green Building Consulting Kft.
Audióvizuális redszer: AVM Konferenciatechnika Kft.Generál tervező: Studio’100 Architects