Az Év Irodaháza egy ikonikus épület újjászületésének szimbóluma
A Skanska számos ikonikus budapesti irodaházat fejlesztett az elmúlt évtizedekben, miközben a magyar ingatlanpiac hullámvölgyeit és -hegyeit is megélte. A vállalat még 2012-ben átadta a Green House irodaházat a válság kellős közepén, később pedig a fellendülés idején újabb ingatlanokat épített, elég csak a Nordic Light irodakomplexumra vagy a Mill Parkra gondolni. Mindegyik beruházásban közös, hogy a skandináv kultúrában nagy hagyománynak örvendő környezettudatosság tetten érhető, és a zöld nem csak a műszaki megoldásokban jelenik meg, hanem parkok, kertek és tetőteraszok formájában is.
A vállalat legújabb hazai beruházása folytatja a nemes hagyományokat, és a Vízművek emblematikus, ám leromlott állapotú székháza helyére egy igazi ikonikus, zöld épületegyüttest tervezett a Váci úti irodafolyosón a Dózsa György út magasságában. A történelmi folytonosságot jelképezi az elnevezés is, a H2Offices, amelynek első, 26 ezer négyzetméteres fázisát már át is adták és a munkatereket elfoglalták a bérlők.
Skandináv filozófia
A külső homlokzati megoldások, a belső kert, a tetőn kialakított futópálya, a belső közösségi terek őshonos növényvilága és letisztult minimalizmusa egyértelműen a Skanska filozófiáját és céges kultúráját jelenítik meg, vagyis ez esetben is hozták a megszokott magas színvonalat. Ráadásul a lokáció is kiváló, hiszen mint tudjuk, a kereskedelmi ingatlanok esetében a három kulcsszó a lokáció, a lokáció és a lokáció. Metróval, kerékpárral, autóval egyaránt könnyen megközelíthető a vadonatúj fejlesztés, továbbá elektromosautó gyorstöltő állomásokat is telepítettek a mélygarázsba.
A fenntarthatóság számos megoldásban tetten érhető, így például a természetes anyagok alkalmazása mellett újrahasznosított alumínium felhasználásával készült a homlokzat. Az épületet energiatakarékos rendszerek, intelligens vízkezelés, újrahasznosított és természetes anyagok felhasználása jellemzik, a Skanska karbonlábnyomának csökkentésére, valamint a fenntartható jövő megteremtésére irányuló törekvésnek megfelelően.
Környezettudatosság és dolgozói jóllét
Nem véletlenül az irodaház elnyerte a LEED Platimun tanúsítványt, ráadásul a Magyarországon eddigi legmagasabb 84 ponttal érdemelte ki. Emellett a befogadás kultúrája is a fejlesztő értékeinek részét képezi, ennek igazolása, hogy az ingatlan Access4You Arany minősítést kapott. A beruházás magas színvonalát jelzi, hogy az Erste Nyíltvégű Ingatlan Befektetési Alap meg is vásárolta egy olyan időszakban, amikor a nemzetközi és magyar ingatlanbefektetési piac finoman szólva sem a legjobb formáját futja.
De nem csak az épület környezettudatos megoldásai érdemelnek figyelmet, hiszen a Skanska mindig törekedett arra, hogy a belső terek is maximálisan biztosítsák a dolgozói jóllétet: a mentálisan és fizikálisan fitt alkalmazottak az adott cégek versenyképességét erősítik. Így a multifunkcionális irodai tereknek, valamint a relaxációra és társas interakciókra lehetőséget adó területeknek köszönhetően az épület elősegíti a kreativitás, a produktivitás és a munka, valamint a magánélet egyensúlyának megteremtését.
A bűvös kert
A H2Offices egyik fő vonzereje a lokáción túl a már említett, gondosan megtervezett sokoldalú kertben rejlik. A változatos növényzettel rendelkező zöld oázis az őshonos és a kis tó körül vízkedvelő növényekkel nem csupán az épületben dolgozók, hanem a nagyközönség számára is nyitott. De beszéljünk kicsit még a digitalizációról, hiszen itt is bevezették a Connected by Skanska appot, amely egyszerűvé teszi az épület használatát a bérlők számára, és online számos szolgáltatás elérhető.
Az Év Irodája verseny szakmai zsűrije indoklásában kitért arra, hogy az inkluzív design, a természetközeliség és a környezettudatosság területein kiemelkedő, valamint kimagasló gépészeti megoldásokkal ellátott épület egyértelműen iránymutató a szakmában. Ráadásul az ötezer négyzetméteres, a víz “elemet” kiemelő – és a helyszín történelmi múltjára utaló – kert nyitva áll a nagyközönség előtt is, ezzel az irodaház már most aktívan bekapcsolódik a városi szövetbe.
Tervezők: Arrow Architects, IN-EX Studio, Lépték-Terv, Skanska Építő Magyarország