A magyar irodaházak legszebb parkjai
Dorottya Udvar
A Dorottya Udvar azon kevés fővárosi ipari ingatlanok egyike, amelyet nem tettek a földdel egyenlővé, hanem újjávarázsolták a belső tereket, miközben a homlokzati elemeket korhű módon felújították. Maga az épületegyüttes, amely a Budaörsi út mentén a Bocskai úton található, eredetileg a Monarchia katonai egyenruha raktárának épült 1914 és 1918 között. Később volt itt Titánia cipőgyár, textilüzem, Caola-raktár meg diszkó, míg végül Grant Boyd-Gibbins angol befektető lecsapott rá, és irodatereket képzelt a belső terekbe.
2002-ben nyerte el mai formáját, amely többek között hatalmas alapterületével, nagy belmagasságával és óriási ablakaival válik különlegessé az irodaházak között. Emblematikus jellegzetessége a parkban magányosan álló kémény, körötte pedig egy csodálatos kert található, amely megállná a helyét a legjobb angol kastélyparkok világában is. Nyugágyak, pázsit, medencék, hidacska, fűszerkert és gyönyörű flóra várja a dolgozókat, akik itt aztán tényleg relaxálhatnak egy-egy stresszes tárgyalás vagy húzós projekt után. A Dorottya Udvart itt mutattuk be részletesen.
![]()
Leier City Center
A Győr központjában elhelyezkedő egykori Frigyes Laktanya területe Leier City Center néven született újjá. A közel háromhektáros területet 2005-ben vásárolta meg a Leier cégcsoport, és fogott hozzá a műemlék épületek felújításához. A vegyes funkciójú beruházás részeként „A” kategóriás irodák, exkluzív lakások, üzlethelyiségek, vendéglátó- és szolgáltató egységek, belső díszpark, valamint mélygarázs épült. Többek között felújították a buszpályaudvar melletti legénységi „A” épületet, amely 2009 őszétől 5600 m2-es irodaházként funkcionál. Az épületegyüttes egy csodálatos parkot zár közre, amely korábban a laktanya alakulótereként funkcionált, és úgy tűnik fel előttünk, mintha egy kisváros főterén sétálgatnánk. Az ingatlankomplexum a város szerves részévé vált, így átjárhatóvá vált Győr lakossága és a turisták számára is.
![]()
Green House
A 18 ezer m2-es épület a Váci úti irodafolyosó mentén helyezkedik el, és Magyarország egyik legzöldebb irodaháza – LEED Platinum minősítéssel – a Skanska fejlesztésében. Az ingatlant 2012-ben adták át, és a válság után lassan éledő kereskedelmi ingatlanpiac egyik emblematikus épülete lett. Az s73 Kft. által tervezett 3000 m2-es kert igazi kuriózum, hiszen a medence, a függőszékek, a kültéri tárgyalók között szinte egy oázisban érezhetjük magunkat. A belső kert kialakítása túllépve a díszkert jellegen intenzív használatra ösztönzi a Green House-ban dolgozókat, hiszen itt valóban természetesen keretek között ötletelhetnek, informális tárgyalásokat bonyolíthatnak le, vagy egy kávé mellett elcseveghetnek az aktuális témákról. További izgalmas megoldás a hetedik és az első emeleti belső udvarra néző biodiverz tetőkert, amely a fajok sokféleségének együttélését reprezentálja.
![]()
RiverLoft
A Népfürdő utcánál, a Duna közvetlen közelében 2007-ben – Tima Zoltán elképzelései alapján – felújított RiverLoft igazi gyöngyszem az irodapiacon, ahol a lakások mellett irodákat is kialakítottak. A RiverLoft két fő épületből áll: egy felújított loftból és egy vadonatúj épületből. A loft szintén 2 szárnnyal rendelkezik: a keleti részében irodák találhatók, a másik részében pedig 27 loft apartmant alakítottak ki. Az 1914-ben átadott ipari ingatlan a Székesfővárosi Gázművek, Lipótvárosi Gáztartó Állomástelep Központi Műhely-, és Raktárépületeként valósult meg. Elkészülte után – az I. világháború idején – a telepet hadikórháznak rendezték be, majd a Rokkantügyi hivatal, később a Kolozsvárról ideiglenesen Budapestre települt egyetem céljára hasznosították. 1920-ban került vissza a Gázművek tulajdonába. A régi és új épületek által közrezárt belső kertje igazi oázis, ahol a víz és a zöld jótékony hatásai egyesülnek.
![]()
folytatjuk




