Közép-Európa befektetési piaca új területeken növekszik tovább

Hogyan változik Közép-Kelet-Európában a bérlői struktúra? Mutat-e némi lassulást a szolgáltató központok növekedése? Milyenek a kelet-közép-európai jogi és pénzügyi rendszerek a nyugat-európaiakkal összehasonlítva? Ezekre és más fontos kérdésekre a Skanska, a CBRE, a Dentons és a PwC közös, Közép-kelet-európai befektetési körkép 2018: Új növekedési területek című kiadványában találhatók válaszok. A 2004-es bővítés óta, Kelet-Közép-Európa az […]

Hogyan változik Közép-Kelet-Európában a bérlői struktúra? Mutat-e némi lassulást a szolgáltató központok növekedése? Milyenek a kelet-közép-európai jogi és pénzügyi rendszerek a nyugat-európaiakkal összehasonlítva? Ezekre és más fontos kérdésekre a Skanska, a CBRE, a Dentons és a PwC közös, Közép-kelet-európai befektetési körkép 2018: Új növekedési területek című kiadványában találhatók válaszok. A 2004-es bővítés óta, Kelet-Közép-Európa az Európai Unió leggyorsabban növekedő régiója, 2018. első félévében az EU átlag duplájának megfelelő, 4,2 százalékos növekedési ütemmel.

“Az utóbbi 10 évben Közép-Kelet Európa feltörekvőből olyan piaccá fejlődött, amelyre ma már egyre inkább érettként tekintenek. 2018-as értékelésében az FTSE Russell Lengyelországot fejlett piacnak minősítette, ami jó példa arra, hogy a régió országait egyforma erősségűnek tekintik az USA-val, az Egyesült Királysággal és Németországgal. Nemzetközi megítélésük szempontjából ez kitűnő hír az egész régió részére. A kereskedelmi ingatlanszektor számára Kelet-Közép-Európa jó néhány éve kulcsfontosságú célpont. Az üzleti tevékenység tekintetében ez egy jövedelmező, biztonságos és stabil régió.” – szögezi le Adrian Karczewicz, a Skanska közép-kelet-európai kereskedelemfejlesztési üzletága tranzakciós részlegének vezetője.

A befektetési tevékenység is igen aktív. 2018-ban közel 5,8 milliárd eurót fektetnek majd be a régiós irodapiacon. A régióba a világ minden tájáról – USA, Nyugat-Európa, Izrael és Dél-Afrika – érkeznek a befektetők. A kereskedelmi ingatlanpiaccal foglalkozó szakértők előrejelzése szerint az idei év befektetéseinek teljes összege meghaladhatja a 12 milliárd eurót.

Kelet-Közép-Európa jogi és pénzügyi rendszerei

Kelet-Közép-Európa ma már érett piacnak számít mind gazdasági, mind jogi értelemben. A tranzakciós struktúrák, az adókulcsok és egyéb költségek ma már összehasonlíthatók a nyugati előírásokkal. A nyugati normákhoz hasonló vagy azzal megegyező modellű tranzakciós rendszerek ismertek és kényelmesek a befektetők számára.

Ez egy közérthető befektetési környezetet eredményez, amelynek jogi szabályozottsága megegyező szintű biztonságot nyújt, és amely a kiforrottabb igazságszolgáltatással rendelkező Németországból, Hollandiából vagy más országokból érkező befektetők számára is elfogadható. A tranzakciós költségek versenyképesek vagy még kedvezőbbek, mint az érett piacokon. A közép-kelet-európai régió sok szempontból kínál igen előnyös feltételeket, így például az ingatlan adásvételi vagy a társasági adók terén.

Munkaerő-piac: átmenet a költséghatékonyságból a tudásalapú gazdaság felé

Ugyanakkor, Kelet-Közép-Európa egy nagyon fontos üzleti átalakuláson megy keresztül: a versenyképes béreken alapuló gazdasági növekedésből a tudásalapú növekedés irányába. Ez az előremutató folyamat jól érzékelhető a szakképzett munkaerő iránti kereslet kapcsán. A magas szintű szaktudást igénylő munkahelyek száma gyorsan nő a régióban, ahol ugyanakkor az alacsonyabb képzettséggel betölthető állások száma stagnál. A régió munkaerő-ellátó jellege folyamatosan alakul át külföldi dolgozókat idevonzó régióvá. Végül, a munkaerőpiac aszerint is változik, ahogy a demográfiai és társadalmi trendeknek köszönhetően nő a modern munkahelyek iránti igény.

Az iroda új szerepben – eszköz a munkáltatói márka erősítéséhez

A munkaerő-piaci változások a magas képzettségű dolgozók iránti megnövekedett keresletet eredményeztek. A tehetségek iránti kiélezett küzdelemben, az irodai környezet minősége kiemelt versenyelőny lett, amely hatással van a régiós irodapiacra. A modern irodák iránti kereslet nagyon erős Közép-Kelet-Európában, 2018. első félévében a régió legfontosabb városaiban kb. 700.000 m2 volt a nettó abszorpció. Az erős kereslet egyben erős fejlesztési tevékenységet is jelent. Ezt a közép-kelet-európai teljesítmény is alátámasztja, hiszen a következő három évben 6 millió m2 új irodaterületet adnak át, amivel együtt a régió teljes modern irodaállománya 21,1 millió m2 lesz. Ez éves 9 százalékos növekedést jelent.

Ezzel egy időben egy másik szembetűnő változás is érzékelhető: a régió keresleti struktúrája egyre összetettebb lesz. Közel két évtizedig, a régió leggyorsabban növekvő és fejlődő ágazata, a szolgáltató központok voltak a legnagyobb bérlők. Habár már sokszor előre jelezték a szektor növekedési ütemének közelgő lassulását, az soha nem következett be. Valójában az ágazat növekedési üteme továbbra is emelkedni fog az előre látható időszakban. Ugyanakkor a szolgáltató központok nem egyedüliek a modern irodák iránti keresletben. Közintézmények kezdték meg székhelyeik költöztetését korszerű irodaházakba és a helyi vállalkozások is nagyobb irodaterületeket foglalnak el.