A dolgozók hatoda felmondana, ha be kell járni az irodába
Egy friss amerikai felmérés szerint a munkavállalók jelentős része nem hajlandó visszatérni az irodába: minden hatodik dolgozó (16 százalék) azt állítja, hogy felmondana, ha köteleznék a teljes munkaidős irodai jelenlétre. A TopResume kutatása rávilágít, hogy a munkavállalók 40 százaléka szerint az irodai visszatérés csökkentené a munkahelyi elégedettségüket.
A munkavállalók ellenállása az irodai visszatérésnek
A kutatás szerint a munkavállalók több mint fele (54 százalék) úgy véli, hogy az irodai jelenlét kötelezővé tétele negatívan befolyásolná a munka és a magánélet közötti egyensúlyukat. Különösen a millenniumi generáció tagjai mutatnak ellenállást: több mint egyharmaduk tervezi figyelmen kívül hagyni a kötelező irodai jelenlétet előíró szabályokat.
A felmérésből az is kiderül, hogy a munkavállalók 6,7 százaléka szándékosan megszegi az irodai jelenlétre vonatkozó előírásokat, míg 77 százalékuk betartaná azokat, hogy elkerülje a következményeket. Azonban a munkavállalók 65 százaléka szerint egy fizetésemelés lenne a legfőbb ösztönző az irodába való visszatérésre, míg 54 százalékuk a rugalmas munkaidőt preferálná, hogy elkerülje a csúcsidőszakban történő ingázást.
Munkavállalói preferenciák vs. vállalati döntések
A COVID-19 járvány idején a távmunkavégzés széles körben elterjedt, és sok munkavállaló számára előnyösnek bizonyult. A felmérés szerint az amerikai irodai dolgozók évente átlagosan 43 órát töltöttek ingázással, amit a távmunkavégzés lehetősége megszüntetett, így javítva a munkavállalók életminőségét és munka-magánélet egyensúlyát.

Ennek ellenére számos nagyvállalat, mint például az Amazon, az Apple, a Goldman Sachs, a JP Morgan és a Tesla, visszatérési kötelezettséget vezetett be, ami csökkenti a távmunkavégzés lehetőségét. Ez a vállalati döntés azonban ellentmond a munkavállalók preferenciáinak, és potenciálisan növeli a fluktuációt, mivel sokan hajlandóak lennének felmondani a kötelező irodai jelenlét miatt.
Computerworld
A felmérés eredményei azt mutatják, hogy a munkavállalók egyre inkább értékelik a távmunkavégzés nyújtotta rugalmasságot és életminőséget. A vállalatoknak érdemes figyelembe venniük ezeket a preferenciákat, és olyan munkavégzési modelleket kialakítaniuk, amelyek egyensúlyt teremtenek a vállalati igények és a munkavállalók elvárásai között. Ellenkező esetben fennáll a veszélye annak, hogy a tehetséges munkavállalók más, rugalmasabb munkahelyeket keresnek.